Wolt: kurjeru un klientu veselība ir pirmajā vietā (1)
07:37Aktuālākās izklaides tendences tiešsaistē 2019. gadā (9)
16:00Pētījums: 52% iedzīvotāju akadēmisko izglītību vērtē augstāk par intensīvajiem praktiskajiem kursiem (5)
15:56Aizraujoši veidi kā pašmācības ceļā apgūt programmēšanas pamatus (2)
21:30E-adreses lietošanas principi (12)
Katrs ceturtais darbinieks Eiropā (26%) ir lietojis savu mobilo ierīci, lai apietu uzņēmumā noteiktos ierobežojumus jeb kļuvis par „algotu hakeri”.
Visbiežāk šādi rīkojas Itālijā – 34%, Lielbritānijā tie ir 29%, bet Latvijā – gandrīz katrs piektais (17%) darbinieks, liecina Samsung Electronics Baltics pētījumu dati.
Ar labiem nodomiem – izdarīt darbu
Lai gan darba/privātās dzīves koncepts jau ir pazīstams kopš 19. gadsimta, tradicionālā darba laika plkst. 9.00-18.00 robežu izzušana notiek līdz ar interneta izplatību. Šo procesu īpaši sekmē tūkstošgades paaudze jeb „millenials”, kas uzauguši reizē ar mobilajām tehnoloģijām un ir lielākā „algoto hakeru” vecuma grupa Eiropā – 36% vecumā no 18 līdz 34 gadiem. Arī Latvijā tieši gados jaunākie darbinieki atzīst, ka biežāk pārkāpj uzņēmuma liegumus, lai paveiktu savu darbu – 18-24 gadu vecuma grupā tie ir 37%, bet 25-34 gadu grupā – 26%.
„Ar labiem nodomiem – izdarīt darbu – darbinieki mēdz pārkāpt vai ignorēt darba devēja noteiktos drošības ierobežojumus. Piemēram, ar privātā viedtālruņa palīdzību piekļūt tādām failu koplietošanas vietnēm kā Dropbox, izmantot Skype vai lietot privāto e-pastu darba sarakstei. Tāpēc īpaši svarīgi ir nodrošināt strādājošos ar zināšanām un risinājumiem, lai sekmētu digitālo prasmju attīstību, kontrolētu darba/privātās dzīves saplūšanu un IT drošību arī ārpus uzņēmuma fiziskajām sienām,” norāda Ronalds Možeiko, Samsung Electronics Baltics biznesa klientu attiecību vadītājs.
Jaunas darba tendences
Arvien vairāk strādājošo Latvijā cenšas neatlikt darbus uz vēlāku, bet paveikt tos uzreiz, sev ērtā laikā un vietā, piemēram, pusdienu pārtraukumos (43%) vai ceļā uz un no darba (65%), izmantojot mobilo ierīču sniegtās iespējas, kas mūsdienās pielīdzināmas jaudīgam kabatas datoram.
„Lai gan daļa uzņēmēju saviem darbiniekiem atslēdz e-pastu pēc darba laika beigām, vairums tomēr nevēlas zaudēt „24/7” jeb vienmēr pieejama darbaspēka priekšrocības. Jo īpaši, ja pārstāv starptautiskas kompānijas, aptverot dažādas laika zonas,” skaidro Dr. Dimitrios Tsivrikos, Londonas Universitātes Koledžas patērētāju un biznesa psihologs. „Pretēji priekšstatam, ka šī tendence traucē privātajai dzīvei, 30% Lielbritānijā strādājošo ir pārliecināti, ka līdz ar ierīču nodrošinājumu un sagatavotību viņi spēj labāk tikt galā ar pienākumiem. Turklāt viņi rada jaunas darba metodes, uzlabojot personīgās un profesionālās dzīves balansu.”
Kā atklāj pētījums, 75% Eiropā aptaujāto mēdz katru dienu gandrīz stundu risināt privātus jautājumus darba laikā. Latvijā visaktīvāk ar privātām lietām darba laikā aizraujas tieši „algoto hakeru” 25-35 gadu vecuma grupa. Tie lasa ziņu portālus (64%), lieto internetbanku (64%), raksta e-pastus (63%) un īsziņas (61%).
Izaicinājumi drošībai
Samsung LIVING Business pētījums atklāj – puse respondentu uzskata, ka iespēja sapludināt privāto dzīvi un darbu izmantojot tehnoloģijas, paaugstina viņu produktivitāti un apmierinātību ar darbu kopumā. „Līdz ar darba satura „iznešanu” ārpus faktiskajām darba telpām būtiski paaugstinās ne tikai darbinieka produktivitāte, bet arī drošības riski uzņēmumu un iestāžu datiem, kas nokļūst darba devējam un IT speciālistam nepārredzamā vidē jeb „pelēkajā zonā”. Ja ar mobilo ierīci, kurā atrodas darba faili un e-pasti, atgadās kāda ķibele, tad apdraudēts ir viss uzņēmums, ne tikai darbinieka privātums,” papildina R. Možeiko.
Labā ziņa Eiropas darba devējiem – 70% no visiem aptaujātajiem uzsver, ka par drošības jautājumiem domā vairāk nekā pirms gada, 95% ir arī rīkojušies, lai uzlabotu ierīču aizsardzību, piemēram, regulāri nomainot paroles. Latvijas dati gan nav tik iepriecinoši, jo tikai 2/3 aptaujāto darbinieku atzinuši, ka izmanto kādu no drošības funkcijām savam darba/privātajam viedtālrunim. Taču 1/6 aptaujāto nav nekādas aizsardzības ikdienā lietotajām mobilajām ierīcēm – viedtālrunim, portatīvajam datoram vai planšetdatoram.
Par Samsung indeksu LIVING BUSINESS
Samsung indekss LIVING ir pētījums par sabiedrības paradumiem digitālajā laikmetā un to, kāda ir tehnoloģiju nozīme mūsu dzīvē Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Papildu pētījumu ciklā padziļināti tiek apskatītas tādas tematiskās jomas kā mobilitāte, zaļā domāšana un saziņas veidi ģimenē. Pētījumu Living Business veikusi tirgus pētījumu kompānija „GfK Custom Research Baltic” interneta vidē, 2014. gada augustā visā Baltijā aptaujājot 1669 strādājošus respondentus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.
Savukārt „The People-Inspired Security” pētījums veikts 2014. gada vasarā Lielbritānijā, Vācijā, Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un Nīderlandē, aptaujājot 4500 respondentus.
Transports ir neatņemama biznesa sastāvdaļa, un, iegādājoties darba auto, uzņēmējiem jāizvērtē virkne kritēriju – gan cena, gan uzturēšanas izmaksas, spēkrata tehniskie parametri, vizuālais izskats u.c. Lai arī šķiet, ka izšķirošais faktors lielā daļā gadījumu varētu būt cena, “Volkswagen komerctransporta” pārstāvju novērojumi rāda, ka klienti arvien biežāk izvērtē citus faktorus, kas apliecina spēkrata kvalitāti un spēju labi kalpot ilgtermiņā. Uz šo tendenci norāda arī “Volkswagen komerctransporta” organizētās fokusgrupas intervijas rezultāti: vairums aptaujāto uzņēmēju no dažādām nozarēm atzinuši, ka visbūtiskākā pozīcija ir automašīnas uzturēšanas izmaksas.
No 2. līdz 5. novembrim Lilastes apkaimē biežāk nekā parasti būs iespējams sastapt jaunākos auto modeļus Latvijā, jo sākusies konkursa “Latvijas Gada auto 2018” noslēguma fāze “Lielais testa brauciens”, kas notiek viesnīcā “Porto Resort”. Tā laikā konkursa žūrija vērtē visus 20 šogad konkursam pieteiktos automobiļus, lai noteiktu galvenā titula ieguvēju un uzvarētājus citās nominācijās.
Brīnišķīga satikšanās pēc 50 gadiem: autosporta leģendai, seram Stērlingam Mosam būs iespēja atkal apsēsties pie „Austin Healey Sebring Sprite” stūres. Šova „Auto S.O.S.” vadītāja, oldtaimeru entuziasta Faza Taunšenda darbnīcā gaiši zilais sporta auto atjaunots iespējami tuvu 1960.gadiem.
Ar mērķi uzlabot Latvijas skolotāju digitālās iemaņas, tai skaitā prasmes lietot tiešsaistes sadarbības un apmācību tehnoloģijas, 2014. gada rudenī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) kopā ar partneriem no Igaunijas, Īrijas, Lietuvas un Vācijas uzsāka projekta Online4EDU "Introducing Online collaboration methods and tools in education" (Tiešsaistes sadarbības metodes un rīki izglītībai) īstenošanu. Projekta rezultātā izstrādātā metodoloģija un rīki tika demonstrēti seminārā 25. augustā, kur piedalījās gandrīz 100 izglītības nozares līderi no visas Latvijas – skolu direktori un direktoru vietnieki, izglītības pārvalžu eksperti un skolotāji.
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti Annija Strode un Reinis Vesers studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursa “Osta pilsētai” ietvaros nākuši klajā ar priekšlikumiem informācijas tehnoloģiju risinājumu ieviešanā Rīgas Brīvostā –padziļināti attīstot ideju par loča kvīts automatizēšanu. Jauniešu izstrādāto mobilo lietotni atzinīgi novērtēja arī Rīgas Brīvostas pārvaldes IT departamenta vadītājs.
Ja palūkojamies, ko dara Latvijas iedzīvotāji, nevar palikt nemanīts fakts, ka rodas arvien vairāk mikrouzņēmumu, kā arī individuālo komersantu, tādēļ lielai daļai no tiem ir nepieciešams gan printeris, gan fakss. Protams, var iegādāties visas šīs ierīces un rindot uz darbgalda, bet ekonomiski izdevīgāks variants ir multifunkcionāla ierīce – kā „HP Officejet 6600”.
Reāls lasāmgabals. Jaunākie 2019.gada fakti.
Īstenojot papildu drošības pasākumus apstākļos, kad apkārt izplatās vīruss COVID-19, uzņēmums Wolt ir ieviesis papildu funkcijas. Lietotnei ir pievienota jauna poga, ar kuru norādīt, lai kurjers piegādāto pasūtījumu atstātu pie durvīm – bezkontakta piegāde. Wolt restorāniem iesaka nepārtraukt darbu virtuvēs.