RezervesDALAS24.lv

Auto / IT / Auto testi

Saudzējam dabu un maku – „Focus” ar gāzi

Saudzējam dabu un maku – „Focus” ar gāzi
Foto: Publicitātes foto.
Armands Jēgermanis · 29.05.2012. 00:16

Pirms vismaz desmit gadiem toreiz vēl pirmo „Ford Focus” modeli ar humoru nodēvēju par „mazo brāli” (nu jau tas progresīvajā tehnoloģiju pasaulē kļuvis teju par retro auto). Tagad, kad sanācis iemēģināt arī jaunākus modeļus, vienu var secināt pilnīgi droši – „mazie brāļi” aug. Šoreiz dienaskārtībā viens tāds „ātraudzītis” ar gāzi „vēderā”…

 

Lai gan, spriežot pēc dažādos avotos atrodamās informācijas, auto ar „Ford” rūpnīcā uzstādītām gāzes iekārtām Latvijā ekonomisku apsvērumu dēļ nebūs pieejami, tas nebūt nenozīmē, ka šeit nevarēs iegādāties jaunu „fordiņu”, ko darbināt ar minēto degvielas veidu. Vietējais dīleris ir atradis risinājumu – ar sertificētu speciālistu palīdzību vajadzības gadījumā aprīkot ar gāzes iekārtu „Focus”, „Fiesta”, „Fiesta VAN” vai „Mondeo”, turklāt – saglabājot ražotāja garantiju.

 

Interesants risinājums rasts gāzes uzpildes ventiļa izvietojumam – ja parasti tas meklējams kaut kur uz pakaļējā bampera un visai tuvu zemei, tad šajā gadījumā ventilis atrodams apmēram turpat, kur automašīnā ierasts iepildīt parasto degvielu – aiz vāciņa auto pakaļējā daļā, bet gāzes tvertne ievietota dobumā, kur parasti atrodas rezerves ritenis.

 

Tāpat kā citiem auto, arī „Focus” dizains ir gājis līdzi laikam, un starp jaunā modeļa eksterjera plūdlīnijām saskatāma virkne pat ļoti inovatīvu un iepriecinošu vaibstu, kaut vai pakaļējo lukturu forma. Citādi vecais, labais „Ford” turas pie pārbaudītām tradīcijām, un, vismaz no priekšpuses, būtu pa gabalu atpazīstams arī bez zili viļņotās emblēmas uz radiatora restes. Henrijs par to noteikti priecātos...

 

Garkājainām blondīnēm par šauru

 

Jā, pirmā lieta, kas piesaista uzmanību iesēžoties – kompaktklasei netipiski masīvais panelis, kas atgādina detaļu no vismaz minivena. Ražotāji, salīdzinot ar iepriekšējiem modeļiem, atraduši veidu, kā palielināt salona ietilpību par dažiem centimetriem, bet lauvas tiesu no šī ieguvuma pamanījies „apēst” jau minētais panelis, sevišķi pasažieru pusē. Līdz ar to pastāv visai liela varbūtība, ka „Focus” nebūs pats piemērotākais, lai vizinātu sev blakus garkājainas blondīnes, un sevišķi nopietns risinājums te nebūs arī maksimāla sēdekļa atbīdīšana. Sev par mierinājumu gan var teikt arī, ka attālums starp priekšējiem sēdekļiem ir pietiekami, pat pārāk liels, lai brauciena laikā liktu roku uz blakussēdētājas ceļgala...

 

Citādi „fokusiņa” interjers veidots izstrādāts bez lieliem pārsteigumiem un ir klasei un aprīkojuma līmenim atbilstošs. Vienīgie akcenti ir gaišzilās ciparnīcas un tādas pašas krāsas spidometra un odometra bultiņas. Absolūtais neitrālisms askētisma baudītājiem.

 

Neskatoties uz teju 30 tūkstošu kilometru noskrējienu, apdarē izmantotās un kopumā labi nostrādātās plastmasas detaļas braucot neliek sevi manīt, proti, vēl negrab. Par šādu kvalitāti, protams, žetons. Tas priecē, atšķirībā no atsevišķu konkurentu augstākas klases un vismaz divas reizes dārgākiem ražojumiem, kam plastmasa „sevi piesaka”, pirms vēl odometrs rāda pirmos desmit tūkstošus…

 

Gurdenāks nekā gaidīts

 

Par dzinēja darbināšanai izmantoto energoresursu signalizē īpašas miniatūras ierīces lampiņas. Kā „gāziniekiem” ierasts, sākumā motors tiek iedarbināts ar benzīnu, bet, tiklīdz tā temperatūra sasniedz plus 35 grādus, notiek automātiska pārslēgšanās „gāzes režīmā”, tāpat kā reizēs, kad gadās izbraukt tukšu gāzes tvertni.. Protams, ja ir vēlme vizināties, dzinēju darbinot tikai ar benzīnu, nepieciešama tikai viegla rokas kustība, nospiežot attiecīgo pogu.

 

Testējamais modelis ir ar bāzes aprīkojumu (komfortam vēl pielikts klāt manuālais gaisa kondicionieris), un ar mazliet kaprīzu piekasību secinu, ka, laikam ejot, autolietās sanācis pamatīgi izlept – šeit nav ne tik ierastā elkoņu balsta, ne visu fotoradaru lielākā ienaidnieka – kruīza kontroles. Toties sēdekļa komforts ir kompaktklasei atbilstošs, un, ja arī līdz Tallinai vienā paņēmienā, bez vismaz vienas „pieturvietas”, varbūt šajā „fokusiņā” negribētos braukt, ikdienas braucieniem tas šķiet absolūti pieņemams.

 

Lai gan ražotāji un izplatītāji sola, ka jaudas zudums, salīdzinot ar benzīna dzinēju, ir vien nieka četri zirgspēki, praksē pārliecinos, ka šie zaudētie „zirdziņi” laikam bijuši varen spēcīgi, jo, atceroties, kā ātrumu „ceļ” 1,6 benzīna motors, „gāzinieks” šķiet „mazdīzeliski” gurdens jebkurā no pārnesumiem. Toties attiecībā uz vadāmību nav īsti, kur piesieties – uz ceļa auto turas pārliecinoši un arī līkumos „ierakstās” bez problēmām. Zināmu diskomfortu rada ceļa nelīdzenākie posmi un bruģis, bet – atkal jāuzsver – tas ir klasei un attālumam starp asīm atbilstoši.

 

Ekonomiskais faktors

 

Protams, daudziem uz mēles gala ir jautājums – cik liela tad ir ekonomija, iegādājoties šādu „Ford” „gāzinieku”? Aritmētika šeit visai vienkārša.

 

Cenas starpība ar 1,6 litru „Duratec” dzinēju aprīkotam „fokusam” atkarībā no tā, vai tas ir vai nav aprīkots ar gāzes iekārtu, ir 835 lati. Braucot ar benzīnu, par pamatu ņemot priekšrakstos minēto vidējo patēriņu un šodienas degvielas cenas, 100 kilometrus „fordiņš” noripo par Ls 5,58, un, nobraucot 30 000 kilometru, degvielai izdotā summa sastāda Ls 1676,19.

 

Savukārt, izmantojot gāzi, 100 kilometru noskrējiena izmaksas (tīri degvielas ziņā, protams) noslīd līdz 2,78 latiem, bet 30 000 kilometru nobraukumam bākā iepildīti tiek Ls 836,55. Ja neskaita to, ka arī ikdienā kāds lieks benzīna litrs bākā līdzi jāvadā un ka gāzes iekārtai ik pēc 10 000 kilometru nobraukuma nepieciešama regulāra apkope, uz 30 000 kilometriem ietaupītā summa ir Ls 839,64 (nauda, ar ko gāzei pietiek vēl otram gadam). Bet, tā kā auto lielākoties nepērk vienam gadam, skaidrs, ka ilgtermiņā šāds ieguldījums atmaksājas, bet ietaupīto summu var izlietot kādas mājokļa telpas remontam vai ceļojumam.

 

Protams, citu ieguvumu starpā var arī sevi „apsveikt” ar saudzīgu izturēšanos pret apkārtējo vidi, jo gāzes „Focus” izmešu daudzums ir par ceturtdaļu mazāks.

 

Secinājums: Kopumā visai saprātīgs ekonomiskā faktora risinājums daudz braucošajiem, tajā skaitā – uzņēmumiem. Jo īpaši – nebeidzamā un neparedzamā degvielas cenu maratona laikos.

 

Dzinējs (aprīkojumam ar gāzi): 1,6 litru benzīna dzinējs

Cena: sākot no Ls 11 585

 

+ Ekonomiskums

+ Ietilpība

+ Dizains

 

- Minimāls bāzes aprīkojums

- Līdz ar gāzes tvertnes uzstādīšanu nav savas vietas rezerves ritenim

- Papildu apkopes nepieciešamība, papildu izmaksas

 

Testētais auto – „Ford Focus Trend Plus”

Cena (ar uzstādītu gāzes iekārtu) – Ls 12 625

 

Auto tests veikts sadarbībā ar „Inchcape Motors Latvia”.