Skaistuma noslēpumi sievietei. Kā tos noturēt jebkurā vecumā?
10:25Latvijā populārākās tiešsaistes kazino spēles (4)
09:22Vairāk kā 500 alus šķirnes vienkopus festivālā Latviabeerfest 2019 (2)
14:34Izsludina pieteikšanos “Young Lions” nacionālajai atlasei video un filmu nozares profesionāļiem (2)
18:49Digitālais aģents: nevajag kautrēties par nezināšanu (1)
Dzīvesstils / Baudas & izpriecas
Atvaļinājums sniegotajos kalnos slēpotājus lutina ne tikai ar elpu aizraujošām ainavām un tīkamu nogurumu pēc aktīvas sportošanas, bet arī ar īpaši gardu ēdienu. Augstu kalnos pagatavots ēdiens ir daudz garšīgāks nekā kalna pakājē, secināts uzņēmuma “Nestle” jaunākajā pētījumā.
Varētu domāt, ka augstu kalnos gatavots ēdiens ir tik gards vien tāpēc, ka pēc aktīvas dienas svaigā gaisā uzlabojas apetīte, tomēr ēdiena garša ir atkarīga arī no gatavošanas apstākļiem.
Kalnos, zemāka spiediena apstākļos, pagatavots ēdiens ir daudz smeķīgāks, jo tam piemīt košākas krāsas un intensīvāks aromāts. Kā konstatēja zinātnieku grupa no „Nestlé” pētījumu centra Šveices pilsētā Lozannā, iespējams, tas ir pat veselīgāks. Pētījums veikts restorānā, kas atrodas visaugstāk virs jūras līmeņa, – Šveices Alpu Saas-Fee.
Pētījums ir daļa no „Nestlé” programmas, kura pēta, kā pagatavot ēdienu veselīgāk un garšīgāk, dabiskos apstākļos un izvairoties no mākslīgiem pastiprinātājiem. Patlaban turpinās izmeklējumi, kā šo jauno atklājumu pielāgot parastiem ēdiena gatavošanas apstākļiem.
Jo augstāk, jo garšīgāk
Veicot pētījumu, zinātnieki pagatavoja trīs vienādus dārzeņu buljonus atšķirīgos apstākļos – restorānā Alpu virsotnē, 3600 metru virs jūras līmeņa, otru – laboratorijā aptuveni 830 metru augstumā, trešo – jūras līmenī.
„Mēs pētījām, kā atšķirīgs spiediens un ēdiena gatavošanas laiks ietekmē kulinārijas kvalitāti un izstrādājumu molekulārās un ar jutekļiem uztveramās ēdienu īpašības. Augstu kalnos pagatavotais buljons izcēlās ar daudz spēcīgākām garšas īpašībām,” pastāstīja “Nestle” vadošā zinātniece Kendisa Smarito (Candice Smarrito).
Pētījumu rezultāts tika publicēts pasaulē pazīstamajā zinātniskajā izdevumā „Journal of Agricultural and Food Chemistry”. Pēc zinātnieces teiktā, šis atklājums ir nozīmīgs, jo garša ir viens no galvenajiem ēdiena vērtēšanas un patērētāju izvēles kritērijiem.
Receptes noslēpums – dabas likumos
Zemākas ūdens vārīšanās temperatūras un zemāka spiediena dēļ ēdiena gatavošanas process kalnos ir maigāks. Piemēram, 3600 m augstumā ūdens uzvārīšanai pietiek ar 85 C, tādēļ ēdienā saglabājas dabīgās aminoskābes, karbohidrāti un organiskās skābes, kā arī viegli gaistošas vielas, piemēram, aromāts. Ja visi šie elementi pagatavotā ēdienā tiek saglabāti, garša, krāsa un aromāts kļūst intensīvāki, nepievienojot ne sāli, ne citas papildu garšvielas.
Zinātnieki atklājuši, ka gatavošana zemā spiedienā samazina ēdiena masas zudumu, padarot dārzeņu garšu spēcīgāku. Pētnieki konstatēja arī to, ka, imitējot kalnu apstākļus, var iegūt labāku pagatavotā ēdiena garšas kvalitāti, kuru novērtēs ikviens patērētājs. Turklāt zemāka ēdiena gatavošanas temperatūra palīdz saglabāt tādas pret karstumu jutīgas vielas kā, piemēram, vitamīni.
Kad nākamo reizi dosieties kalnos, varēsiet ne tikai baudīt slēpošanas priekus, bet arī atklāt ēdiena garšas īpašības. Tikmēr „Nestlé” pētījumu institūta zinātnieki Lozannā pašlaik turpina pētījumus, lai noteiktu ēdiena gatavošanas veidus, kas ļaus „kalnu ēdienu” pagatavot jebkurā virtuvē pasaulē, pat Latvijā.
Festivālu sezona ir uzņēmusi apgriezienus un, neskatoties uz ne visai iepriecinošiem laikapstākļiem, daudziem šī nedēļas nogale jūras krastā ir vasaras gaidītākais notikums,. Samsung Electronics Baltics apkopojis informāciju, kā mobilās ierīces tavu mīļoto festivālu brīvā dabā padarīs vēl baudāmāku pat tad, ja gadījušās kādas ķibeles – pazudis draugs, mājās aizmirsies lādētājs vai sliktākā gadījumā - nevari atrast savu telefonu.
"Labvakar, Liepāja", otrās festivāla dienas galvenais mākslinieks Mika iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu sirdis, latviešu valodā paziņojot, ka ir jauki atgriezties Latvijā. Mūziķis pēc uzstāšanās atzina, ka šis koncerts Latvijā ir vēl emocionālāks par iepriekšējo šovu Rīgā pirms 3 gadiem. Liepājas pludmales aizrauts, Mika brokastis ieturēja šorīt pašā jūras krastā.
60 % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.
Ainas Mucenieces vārdā nosauktais Viroterapijas fonds, pēc vēža pacientu ierosinājuma, aicina parakstīt atklātu pateicības vēstuli latviešu zinātniecei par viņas ieguldījumu medicīnā un radītā pretvēža medikamenta pieejamību.
Sākusies pieteikšanās “Young Lions” nacionālajai atlasei kategorijā “Film”, kurā aicināti piedalīties video un filmu nozares profesionāļi – izcilākā komanda iegūs Inbox.lv apmaksātu ceļazīmi uz Kannu Lauvām (Cannes Lions).
Piektdiena, 20. oktobris, ir īpaša diena Latvijas Televīzijas iemīļotajam bērnu raidījumam "Kas te? Es te!" - tas svinēs savu 10 gadu jubileju. Gatavojoties īpašajam notikumam, Latvijas Televīzija aicina savus mazos skatītājus sūtīt apsveikumus raidījumam un tā varoņiem. Darbi jāsūta uz Latvijas Televīziju, Zaķusalas krastmalā 33, Rīgā, pasta indekss - LV1050.
Iznākusi grāmata bērniem „Kur Rodas PIENS” – otrā grāmata izglītojošajā izdevumu sērijā „Kur Rodas”. Grāmata, izmantojot krāšņas ilustrācijas, vienkāršus un saprotamus tekstus, bērniem saistošā veidā parāda piena radīšanas ceļu – no pašiem pirmsākumiem līdz veikalu plauktiem. Svarīgākais ir bērniem attēlot, kā piens tiek apstrādāts mūsdienīgā ražotnē.