RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Re, kā!

9 soļi, kā pilnībā sagraut tēlu darba devēja acīs

9 soļi, kā pilnībā sagraut tēlu darba devēja acīs
Foto: Ekrānšāviņš no interneta
KRUSTTEVS.COM · 26.06.2014. 12:17

“Ir pienācis brīdis, kad vakanču meklēšanas un kandidēšanas posms ir galā un Jūs esat uzaicināts uz darba pārrunām. Noteikti iesakām neatzīmēt lielisko notikumu naktī pirms lielās darba intervijas, jo šādā gadījumā rīts nebūs gudrāks par vakaru. Cilvēki zina, par ko vajadzētu runāt, bet reizēm aizmirst lietas, kuras labāk neminēt, tostarp dažkārt nepiedomā pie šķietami elementārās higiēnas ievērošanu. Atcerieties, ka intervijā vērtē visu – Jūsu iemaņas, uzrakstīto CV, izturēšanos un ārieni,” stāsta speciālistu darba portāla Cvmarket.lv mārketinga menedžere Inga Daliba.

 

1. Laika neievērošana

Ja ir sarunāts konkrēts darba intervijas laiks, tad to vajadzētu ievērot. Visi zina, ka kavēt nav labais stils, taču ir arī otra galējība – ierasties vairāk kā 15 minūtes par agru. Katrs cilvēks plāno savu laiku, dažkārt līdz pat minūtēm. Tāpēc ievērojiet norunāto laiku un centieties ierasties norunātajā laikā!

 

2. Nerādiet kaitīgos ieradumus

Lai nesabojātu savu pirmo iespaidu darba devēja acīs, tad iepriekšējā dienā vēlams neaizrauties ar dzīrošanu, lai nākamajā dienā Jūs neostu kā spirta brūzis. Pirms intervijas nebūtu vēlams mazināt stresu ar smēķēšanas palīdzību. Ja intervētājs būs nesmēķētājs, tad arī šī varētu būt nianse, kas Jūs var iegāzt.

 

3. Cik es saņemšu?

Jautājums, kas pašos pamatos ir greizs. Cilvēki it kā visu saprot, bet prakse rāda, ka itin bieži šis jautājums tiek uzdots pirmajā darba intervijā, tostarp – tas ir viens no pirmajiem jautājumiem sarunas laikā. Kad intervētājs jautā potenciālajam darbiniekam: “Vai Jums ir kādi jautājumi man?”. Cilvēks sajutis laimi un atzinību, aizmirst uzdot būtiskāku jautājumu, piemēram, par darba pienākumiem vai citām lietām, kas norāda, ka intervijā viņš ir iedziļinājies sarunā, nevis uzreiz šauj ārā par algas apmēru, vēl pirms viņa kandidatūra ir nopietni apsvērta.

 

4.  Nepareizs nozares jēdzienu lietojums

Katrā nozarē ir tehniski specifiski jēdzieni, kurus būtu vēlams apgūt pirms darba intervijas. Taču ir otra galējība – reizēm cilvēki nezina, kad un kā tos pareizi lietot, kas ir pat vēl trakāk. Darba devējs neuztrauksies, ja jēdzienus izskaidrosiet ar saviem vārdiem, bet viņš ļoti kritiski vērtēs, ja Jūs tos lietosiet nevietā.

 

5. Necentieties pārlieku jokot vai stāstīt, Jūsuprāt, smieklīgas anekdotes

Ikviens saprot, ka humors ir vajadzīgs, smiekli ir nepieciešami, tomēr tas ir jādara attiecīgā laikā un vietā. Jokupēteri nepieciešami draugu lokā, tomēr pirmajā darba intervijā izpausties nevajadzētu. Esiet korekts! Tajā pašā laikā nevajadzētu kļūt pārlieku stīvam – pielāgojieties intervijas atmosfērai!

 

6. Nemelojiet par savu pieredzi, sasniegumiem

Šis ir īstais atklāsmes brīdis. Ja savā CV vai motivācijas vēstulē neesat melojoši, tad arī darba intervijas laikā to nevajadzētu darīt. Katra Jūsu prasme tiek sīki izvērtēta un, ja Jūsu kandidatūra atbildīs vakancei, tad Jūsu prasmes tiks pārbaudītas praksē. Līdzīgi ir ar rekomendācijām – lieciet reālas personas un vispirms pārliecinieties, ka viņi tik tiešām Jūs rekomendē!

 

7. Neaizrauties ar liekām sarunām

Atcerieties, ka intervijas mērķis ir iegūt Jūsu personības kopskatu. Nevajadzētu aizrauties ar runāšanu, neļaut intervētājam tikt pie vārda, tostarp ļoti nepieklājīgi ir kādu pārtraukt pusvārdā. Tas, ka izrādiet iniciatīvu ir labi, taču reizēm nepieciešams nedaudz “piebremzēt”!

 

8. Izvairīšanās no acu kontakta

Pastāvīgs acu kontakts sarunas laikā ne vien apliecina ieinteresētību pret runātāju, bet arī cieņas un uzmanības izrādīšanu. Ja runājot vai klausoties, Jūsu skatiens ir laukā pa logu vai novērsts uz leju, tas liecina, ka neesat drošs un kaut kas liek justies nekomfortabli. Gan Jums, gan darba devējam patīkami redzēt, ka sarunu biedrs izrāda cieņu, klausoties viņā.

 

9. Neizpaudiet negatīvu informāciju par iepriekšējo darba vietu.

Izplatītākā kļūda darba meklētājiem ir tāda, ka itin bieži viņi ne pārāk glaimojoši izsakās par savu iepriekšējo darba vietu. Tajā pašā laikā jaunajam priekšniekam tiek zvērēta mūžīga uzticība un lojalitāte, tādā veidā darba meklētājs parāda sevi visai divkosīgā gaismā. Nav svarīgs aiziešanas vai atlaišanas iemesls, izceliet to, ka spējat būt korekts.