REALSPIEDZIVOJUMS.LV dāvina Ziemassvētku vecīša vizīti sagaidot Jauno 2025. gadu (2)
04:18Skaistuma noslēpumi sievietei. Kā tos noturēt jebkurā vecumā?
10:25Latvijā populārākās tiešsaistes kazino spēles (9)
09:22Vairāk kā 500 alus šķirnes vienkopus festivālā Latviabeerfest 2019 (2)
14:34Izsludina pieteikšanos “Young Lions” nacionālajai atlasei video un filmu nozares profesionāļiem (2)
Dinozaurus mīl visi, vai ne? Senie briesmoņi, kas siroja pa zemi laikā, kad tā bija jauna un mežonīga, ir fascinējoši un noslēpumaini. Lai gan pētnieki ir atklājuši ne mazums faktu šo dzīvnieku ikdienu, tomēr joprojām var uzdot jautājumu, vai mēs patiešām zinām visu par dinozauriem?
Kā būtu, ja pēkšņi atdzīvotos viens no briesmīgākajiem radījumiem, kas dzīvojis pirms 65 miljoniem gadu, proti, tiranozauru (T.Rex)? TV kanāls „National Geographic” piedāvā atgriezties Juras laikmetā un visā nopietnībā ieskatīties, kas dinozauram aiz ādas. Īpašā filma „Dinozauru autopsija” atklās, kā no gandrīz neskartas dinozaura mūmijas taps reālu izmēru anatomiski pareizs tiranozaurs, kuru pēc tam aptaustīs un uzšķērdīs pētnieki.
Mēs bieži vien kā pašsaprotamu patiesību pieņemam to, ko redzam filmās, televīzijā vai lasām „dinozauru grāmatās”. Taču tikpat labi tie var būt maldi, kas neatbilst patiesībai. Kā, piemēram, šie:
Dinozauri vilka savas astes
Līdz zināmam brīdim tika uzskatīts, ka dinozauri ir tikai ļoti lieli reptiļi, tādēļ tika pieņemts, ka milzeņi vilka pa zemi mīkstas, nokarenas astes. Kopš 1970.gadiem paleontologi ir pamatīgi izpētījuši dinozauru uzbūvi un secinājuši, ka astes veidoja pārkaulojušās cīpslas. Tās bija gana spēcīgas, lai dzīvnieki varētu tās pacelt. Galu galā – kā gan citādi septiņas tonnas smagie tiranozauri spētu paskriet ar ātrumu 40 kilometri stundā. Plēsonīgo zauru ādas krāsu gan noteikt ir neiespējami, iespējams, tos rotāja tumši plankumi vai svītras, kas palīdz maskēties.
Dinozauru zemē vienmēr spīdēja saule
Domājot par dinozauriem, mums uzreiz nāk prātā svelmains klimats un neizbrienami džungļi. Taču jāatceras, ka šie dzīvnieki dzīvoja visā pasaulē 160 miljonus gadu, tas nozīmē, ka tie mita dažādos klimatiskajos apstākļos un dažādās vietās. Lielie dinozauri bija lēni aukstasiņu dzīvnieki, taču, izrādās, tiranozauram bijušas gan aukstas, gan siltas asinis. Milzīgais spinozaurs bijis gaļēdājs, taču dzīvojis ūdenī. Zauru pasaule bija dažāda, taču nekas neliedz iedomāties dinozaurus bradājam pa sniegu, vai ne?
Visi dinozauri bija milzīgi, jo pasaule bija citādāku
Uz zemes mita ļoti dažādu izmēru dinozauri, tieši tādēļ tie spēja izdzīvot tik neaptverami ilgu laiku. Izrādās, populārais tiranozaurs nebija vislielākais briesmonis. Marokā atrasts sena dzīvnieka skelets, kura garums bijis teju 15 metru un muguru rotāja milzīga bura. Tas ir spinozaurs: briesmonis - amfībija un brutālākais no senajiem slepkavām. Iespējams, ir dzīvojis arī miniatūrs zaurs – nanotirāns. Pēc dažām teorijām dzīvnieku izmēru noteica tas, ka tobrīd Zemei bija savādāks gravitācijas spēks un gaisa sastāvā – vairāk skābekļa. Taču izrādās, lielo zauru kaulos bija īpaši gaisa pūslīši, kas padarīja tos vieglākus. Tā kauli varēja izaugt lielāki. Vēl iemesls – sieviešu dzimuma zauri dēja olas, nevis iznēsāja un dzemdēja mazuļus.
Tiranozauri rēca līdzīgi kā lauvas
Spēcīgi rēcieni ir karaliskas skaņas, vai ne? Atcerēsimies tiranozaura rēcienus filmā „Juras laikmeta parks”, taču diemžēl tās ir tikai filmas veidotāju fantāzijas. Zinātnieki pēta putnus un reptiļus, cerot izprast, kā „runāja” tiranozauri. Varbūt kā krokodili vai strausi? Varbūt tie spiedza, rēca vai kurkstēja? Patiesību mēs nekas neuzzināsim, jo diezin vai ir saglabājies kāds 65 miljonus gadu vecs audioieraksts.
Lielajiem dinozauriem astes daļā bija otras smadzenes
Tas ir ļoti smieklīgs apgalvojums. Zauropodiem un stegozauriem gurnu daļā bija liels dobums, kas, iespējams, kalpoja kā nervu kanāls muguras smadzenēm. XIX gs. paleontologi uzskatīja, ka, iespējams, šiem dinozauriem bija aizmugurējās smadzenes, kas koordinēja kāju un astes darbību. Patiesībā ļoti daudziem mugurkauliniekiem muguras smadzenēs ir paplašinājums, kas regulē roku un kāju darbību bez jebkādām otrajām smadzenēm. Līdzīgi kā dažu sugu putni, stegozauri un zauropodi šādā dobumā varēja glabāt pārtikas rezerves. Jebkurā gadījumā, tur nebija nekādu smadzeņu.
Filmā „Dinozauru autopsija” redzēsim, kā, izmantojot jaunākās specefektu tehnikas, labākie veterinārārsti, paleontologi un anatomi veido masīvo monstru – tiranozauru. Tas izskatās teju kā dzīvs no ārpuses un iekšpuses. Entuziastu neatlaidīgais darbs vainagosies ar šokējošiem faktiem un secinājumiem. „Dinozauru autopsija” vienlaikus tiks pārraidīts 171 valstī, 45 valodās.
Ja esi gatavs satikt senos un zudušos milzu dzīvniekus, tad „National Geographic” īpašā dinozauru nedēļa ir domāta tieši tev! „Dinozauru autopsija” 7.jūnijā plkst. 21:00; „10 visu laiku lielākie nezvēri” 8.jūnijā plkst.21:00; „T.Rex - izdzīvotājs” 9.jūnijā plkst.21:00, „Dinozauru kauja” 10.jūnijā plkst. 21:00, „Lielāks nekā tiranozaurs” 11.jūnijā plkst.21:00.
Festivālu sezona ir uzņēmusi apgriezienus un, neskatoties uz ne visai iepriecinošiem laikapstākļiem, daudziem šī nedēļas nogale jūras krastā ir vasaras gaidītākais notikums,. Samsung Electronics Baltics apkopojis informāciju, kā mobilās ierīces tavu mīļoto festivālu brīvā dabā padarīs vēl baudāmāku pat tad, ja gadījušās kādas ķibeles – pazudis draugs, mājās aizmirsies lādētājs vai sliktākā gadījumā - nevari atrast savu telefonu.
"Labvakar, Liepāja", otrās festivāla dienas galvenais mākslinieks Mika iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu sirdis, latviešu valodā paziņojot, ka ir jauki atgriezties Latvijā. Mūziķis pēc uzstāšanās atzina, ka šis koncerts Latvijā ir vēl emocionālāks par iepriekšējo šovu Rīgā pirms 3 gadiem. Liepājas pludmales aizrauts, Mika brokastis ieturēja šorīt pašā jūras krastā.
EKSKLUZĪVS PIEDĀVĀJUMS! NEVILTOTS PRIEKS, KA LATVIJĀ IR SIRDSSILTI MĀKSLINIEKI, KURI IEGULDA SIRDI UN DVĒSELI LABDARĪBĀ LATVIEŠU TAUTAI.
60 % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.
Ainas Mucenieces vārdā nosauktais Viroterapijas fonds, pēc vēža pacientu ierosinājuma, aicina parakstīt atklātu pateicības vēstuli latviešu zinātniecei par viņas ieguldījumu medicīnā un radītā pretvēža medikamenta pieejamību.
Sākusies pieteikšanās “Young Lions” nacionālajai atlasei kategorijā “Film”, kurā aicināti piedalīties video un filmu nozares profesionāļi – izcilākā komanda iegūs Inbox.lv apmaksātu ceļazīmi uz Kannu Lauvām (Cannes Lions).
Piektdiena, 20. oktobris, ir īpaša diena Latvijas Televīzijas iemīļotajam bērnu raidījumam "Kas te? Es te!" - tas svinēs savu 10 gadu jubileju. Gatavojoties īpašajam notikumam, Latvijas Televīzija aicina savus mazos skatītājus sūtīt apsveikumus raidījumam un tā varoņiem. Darbi jāsūta uz Latvijas Televīziju, Zaķusalas krastmalā 33, Rīgā, pasta indekss - LV1050.
Iznākusi grāmata bērniem „Kur Rodas PIENS” – otrā grāmata izglītojošajā izdevumu sērijā „Kur Rodas”. Grāmata, izmantojot krāšņas ilustrācijas, vienkāršus un saprotamus tekstus, bērniem saistošā veidā parāda piena radīšanas ceļu – no pašiem pirmsākumiem līdz veikalu plauktiem. Svarīgākais ir bērniem attēlot, kā piens tiek apstrādāts mūsdienīgā ražotnē.