Skaistuma noslēpumi sievietei. Kā tos noturēt jebkurā vecumā?
10:25Latvijā populārākās tiešsaistes kazino spēles (4)
09:22Vairāk kā 500 alus šķirnes vienkopus festivālā Latviabeerfest 2019 (2)
14:34Izsludina pieteikšanos “Young Lions” nacionālajai atlasei video un filmu nozares profesionāļiem (2)
18:49Digitālais aģents: nevajag kautrēties par nezināšanu (1)
Studiju ietvaros tika veikts pētījums par organisku ķīmisku vielu - bisfenolu A. Ņemot vērā tēmas aktualitāti – informācija un dažādas publikācijas par šo vielu un tās iespējamo ietekmi uz veselību regulāri parādās Latvijas medijos, par to plaši diskutē dažādos forumos, apspriežot tās ietekmi un laužot šķēpus par to, vai bisfenols patiesi spēj kaitēt mūsu veselībai? Pētījumā tika izvirzīta hipotēze – bisfenola ietekme, kas rodas, lietojot plastikāta iepakojumos pildītu ūdeni, nenodara būtisku kaitīgumu patērētāja veselībai.
Pētījuma ietvaros tika veikta teorijas izpēte par to, kas ir bisfenols A, un, kur tas ir sastopams, kā arī analizēti dažādi starptautisko pārtikas un veselības organizāciju atzinumi par šo vielu, tās pieļaujamo normu pārtikas un ūdens iepakojumos u.tml. Tāpat notika intervijas ar ķīmijas profesoriem, lai noskaidrotu, kādi ārējās vides apstākļi atstāj ietekmi uz šo vielu u.tml.
Analizējot līdz šim veiktos pētījumus par bisfenolu, tika secināts, ka, lai gan laboratorijas apstākļos veikti dažādi, apjomīgi pētījumi, to rezultātos pastāv ļoti daudz nesakritību, kas attiecas uz bisfenola ietekmes raksturu un daudzumu, pie kura novērojama ietekme.[1] Zinātnieku diskusijās par bisfenolu un tā iespējamo ietekmi uz veselību, tiek minēts kāds būtisks arguments – pētījumi, kas atspoguļo tā kaitīgumu, ir veikti tikai ar laboratorijas pelēm, turklāt, pielietojot tādus vielas daudzumus, ar ko ikdienā nav iespējams saskarties, to uzskatāmi parāda arī diagramma. Pelēm ikdienas tika dots bisfenola daudzums, kas atbilst 50 mg/uz katru ķermeņa masas kilogramu, nav brīnums, ka peļu veselības radītāji nebija iepriecinoši.[2]
ASV Vides aizsardzības aģentūra (EPA) savos pētījumos ir noteikusi, ka pieļaujamais bisfenola daudzums dienā, pie kura nav novērojama ietekme uz veselību, cilvēkam ir 0.05 mg/uz katru ķermeņa masas kilogramu, savukārt, vairākkārtēji pētījumi, kuros analizēti cilvēku paradumi, liecina, ka cilvēki dienā uzņem 0.000118 mg uz katru ķermeņa masas kilogramu.[3] Noapaļotos skaitļos tas nozīmē, ka ikdienas lietojot pārtiku un ūdeni no plastmasas traukiem, kuru sastāvā ir bisfenols, uzņemam 400 reizes mazāku vielas devu, kā pieļaujamā norma.
Pastāv uzskats, ka bisfenola kaitīgā ietekme palielinās, ja plastmasas iepakojums nonāk pārāk augstas ārējās temperatūras iedarbības apstākļos, zināmā mērā, tā ir taisnība, taču ikdienas lietošanā pastāv tikai daži gadījumi, kad plastikāta iepakojums var nonākt šādā – kritiskajā – temperatūrā, kad bisfenola daļiņas var sākt izplatīties un sajaukties ar trauka saturu.
Kā redzams attēlā, ražotnēs ūdens tvertnes skalo 55°C temperatūrā, pieļaujamā temperatūra ir 80°C, to nesasniedz arī svelmē auto salonā atstāta ūdens pudele, attiecīgi, šādos gadījumos nav pamata uztraukumam par bisfenola iespējamo ietekmi. Protams, kā redzams attēlā, plastmasas pudeli ar ūdeni nevajadzētu likt mikroviļņu krāsnī, kurā temperatūra, protams, pārsniegs 80°C. Lieki piebilst, ka likt ūdens pudeli mikroviļņu krāsnī būtu tikpat muļķīgi, kā atstāt to uz Saules, kur temperatūra pārsniedz 15 miljonus grādu pēc Celsija.
Par to, ka bisfenols nav kaitīgs veselībai liecina arī tas, ka virkne starptautisku organizāciju, piemēram, ASV Pārtikas un medikamentu administrācija, Eiropas Komisijas Pārtikas zinātniskā komiteja, Lielbritānijas Pārtikas standartu aģentūra, kā arī Japānas Veselības ministrija u.c. ir atzinušas, ka vielas ietekme uz veselību nav būtiska.
Autors: Andris Pāvils, LU Dabaszinātņu fakultātes students
[1] Pasaules Veselības organizācijas pētījums “Toxicological and Health Aspects of Bisphenol A”, 2010, 7.lpp.
Festivālu sezona ir uzņēmusi apgriezienus un, neskatoties uz ne visai iepriecinošiem laikapstākļiem, daudziem šī nedēļas nogale jūras krastā ir vasaras gaidītākais notikums,. Samsung Electronics Baltics apkopojis informāciju, kā mobilās ierīces tavu mīļoto festivālu brīvā dabā padarīs vēl baudāmāku pat tad, ja gadījušās kādas ķibeles – pazudis draugs, mājās aizmirsies lādētājs vai sliktākā gadījumā - nevari atrast savu telefonu.
"Labvakar, Liepāja", otrās festivāla dienas galvenais mākslinieks Mika iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu sirdis, latviešu valodā paziņojot, ka ir jauki atgriezties Latvijā. Mūziķis pēc uzstāšanās atzina, ka šis koncerts Latvijā ir vēl emocionālāks par iepriekšējo šovu Rīgā pirms 3 gadiem. Liepājas pludmales aizrauts, Mika brokastis ieturēja šorīt pašā jūras krastā.
60 % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.
Ainas Mucenieces vārdā nosauktais Viroterapijas fonds, pēc vēža pacientu ierosinājuma, aicina parakstīt atklātu pateicības vēstuli latviešu zinātniecei par viņas ieguldījumu medicīnā un radītā pretvēža medikamenta pieejamību.
Sākusies pieteikšanās “Young Lions” nacionālajai atlasei kategorijā “Film”, kurā aicināti piedalīties video un filmu nozares profesionāļi – izcilākā komanda iegūs Inbox.lv apmaksātu ceļazīmi uz Kannu Lauvām (Cannes Lions).
Piektdiena, 20. oktobris, ir īpaša diena Latvijas Televīzijas iemīļotajam bērnu raidījumam "Kas te? Es te!" - tas svinēs savu 10 gadu jubileju. Gatavojoties īpašajam notikumam, Latvijas Televīzija aicina savus mazos skatītājus sūtīt apsveikumus raidījumam un tā varoņiem. Darbi jāsūta uz Latvijas Televīziju, Zaķusalas krastmalā 33, Rīgā, pasta indekss - LV1050.
Iznākusi grāmata bērniem „Kur Rodas PIENS” – otrā grāmata izglītojošajā izdevumu sērijā „Kur Rodas”. Grāmata, izmantojot krāšņas ilustrācijas, vienkāršus un saprotamus tekstus, bērniem saistošā veidā parāda piena radīšanas ceļu – no pašiem pirmsākumiem līdz veikalu plauktiem. Svarīgākais ir bērniem attēlot, kā piens tiek apstrādāts mūsdienīgā ražotnē.