RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

KRUSTTEVS.COM pēta: 7 mītus par acu veselību

KRUSTTEVS.COM pēta: 7 mītus par acu veselību
Foto: No webmd.com.
Kintija Bulava · 21.09.2012. 07:06

Vai patiesi katru dienu jāēd burkāni, lai būtu laba redze? Vai tuvredzības problēmas ar gadiem mazinās? Vai saulesbrilles pilnībā pasargā redzi no saules UV stariem? KRUSTTEVS.COM lauž biežākos mītus un stereotipus par acu veselību.

 

Mīts nr.1. Acu veselībai labāk, ja darbā ir vienkrāsains interjers


Viss ir tieši otrādāk. Acīm ir vajadzīga krāsu ņirba – lai dienas laikā ir kur pievērst uzmanību. It sevišķi, ja darbs lielākoties aizrit pie datora ekrāna, kas ir pamatīgs sasprindzinājums redzei. Ja vien iespējams, jāiekārto ofiss pēc iespējas krāsaināks. Minimālisms interjerā acīm liek ātrāk nogurt.

 

Mīts nr.2. Ja šobrīd ir tuvredzība, vecumā redze uzlabosies


Tā diemžēl visiem nenotiek. Ar gadiem pasliktinās acs tīklenes elastība, kā rezultātā tīklenei ir grūtāk fokusēt uzmanību uz apskatāmo objektu. Tādēļ var būt situācija, kad tuvredzībai pievienojas arī tālredzības problēmas. Lai no tā izvairītos, jāsargā sava redze jau kopš jaunības. Labākais veids, kā to izdarīt, sekot līdzi ikdienas noslodzei, kas saistīta tieši ar redzi.

 

Mīts nr. 3. Redzi var uzlabot tikai ar operācijas palīdzību


Tiesa, nopietnas tuvredzības/tālredzības problēmas ar speciālo preparātu palīdzību mazināt nav iespējams. Tad vienīgais risinājums var būt lāzeroperācija. Bet novērst iespējamās redzes problēmas var tad, ja pie pirmajām redzes pasliktināšanās pazīmēm, sāk rīkoties. Ja diezgan bieži jūtama redzes miglošanās vai noguruma sajūta acīs, ieteicams veikt speciālos acu vingrinājumus, kas mazina saspringumu un stiprina tīklenes elastību. Jā, novērst redzes problēmas tikai ar vingrinājumiem vien nav iespējams, bet mazināt to simptomus gan var.

 

Mīts nr. 4. Brilles bojā redzi


Pareizi piemeklētas brilles redzi nebojā. Redzes pasliktināšanās parasti notiek tikai tādēļ, ka joprojām cilvēks pakļauj acis tiem pašiem redzes bojājošajiem faktoriem, kuriem pirms briļļu nēsāšanas. Savukārt, ja cilvēks izdomā brilles nemaz nenēsāt, redzes problēmas progresē dubultātri.

 

Mīts nr. 5. Lai būtu laba redze, jāēd daudz burkānu


Daļēja taisnība šajā mītā ir gan. Burkānu vērtīgākā sastāvdaļa – retinols jeb A vitamīns spēlē būtisku lomu acs veselībai. Ja organismā ir avitaminoze, tas var radīt redzes traucējumus naktī un krēslā, var veidoties arī tā sauktais vistas aklums.

 

Viens vai divi burkāni dienā, un organismam nepieciešamā A vitamīna deva ir nodrošināta. Tomēr pat tad, ja šis vitamīns ir normas robežās, tam nepiemīt spējas izārstēt jau esošās redzes problēmas. Burkānu ēšana var tikai attālināt redzes pasliktināšanos nākotnē.

 

Mīts nr. 6. Ar saulesbrillēm var skatīties saulē


Tas nu gan nebūtu vēlams. Pat vislabākās saulesbrilles nenodrošina redzei pilnīgu aizsardzību no kaitīgajiem saules UV stariem. Ne velti pat saules aptumsuma laikā, to iesaka vērot nevis caur saulesbrillēm, bet gan caur speciālu aptumšotu stikliņu.

 

Mīts nr. 7. Jaundzimušais redz tikpat labi, kā pieaugušais, tādēļ uzreiz atšķir savus vecākus


Patiesībā jaundzimušais pirmajā mēnesī redz tikai gaismas un ēnas, un minimālu priekšmetu kustību dažu centimetru attālumā no viņa paša. Krāsas viņš spēj saskatīt tikai sava otrā dzīves mēneša sākumā. Tikpat asa redze, kā pieaugušā vecumā, bērnam veidojas tikai ap trīs/ četru gadu vecumu. Interesanti, ka sākumā bērniņš savus vecākus atpazīst pēc balss un pēc smaržas.