Skaistuma noslēpumi sievietei. Kā tos noturēt jebkurā vecumā?
10:25Latvijā populārākās tiešsaistes kazino spēles (4)
09:22Vairāk kā 500 alus šķirnes vienkopus festivālā Latviabeerfest 2019 (2)
14:34Izsludina pieteikšanos “Young Lions” nacionālajai atlasei video un filmu nozares profesionāļiem (2)
18:49Digitālais aģents: nevajag kautrēties par nezināšanu (1)
Meditēt vai nodarboties ar kādām garīgām praksēm šobrīd ir ļoti moderni. Bet kas īsti notiek ar smadzenēm, ja cilvēks dzīves laikā 44 000 stundu pavada koncentrētā meditācijas stāvoklī? Šo jautājumu Ričards Deividsons un viņa komanda vēlējās noskaidrot savā pētījumā. Lai gūtu atbildi, viņi pētīja tibetiešu mūkus savā laboratorijā Viskonsinas universitātē, veicot dažādus smadzeņu skenējumus. Vai budistu smadzenes ir kardināli atšķirīgas no citu cilvēku smadzenēm?
Budisms ietver vairākus meditācijas tipus, kurus iespējams sagrupēt trīs galvenajās kategorijās:
a) fokusēta uzmanība, kur meditācijas mērķis ir fokusēties uz noteiktu objektu vai sajūtu, izslēdzot no apziņas visus citus stimulus;
b) atvērtais novērojums ar mērķi palielināt visa veida uztveres kapacitāti, nefokusējoties uz neko noteiktu;
c) empātiskā meditācija, kuras mērķis ir radīt pārņemošu beznosacījumu garīgās laipnības stāvokli.
Fokusētās uzmanības meditācija un tās ieguvumi
Fokusētās uzmanības meditācija palielina aktivitāti smadzeņu apvidos, kas atbild par kontroli un uzmanības regulāciju, piemēram, prefrontālajā smadzeņu garozā. Aktivizācijas līmenis ir augstāks meditētājiem ar apmēram 19 000 stundu ilgu meditācijas pieredzi. Meditētājiem, kuru pieredze ir ilgāka par 44 000 stundu, vērojams sākotnējais aktivizācijas stāvoklis, tāds, kāds ir arī cilvēkiem bez meditācijas pieredzes. Tas nozīmē, ka ir nepieciešamas ļoti lielas pūles, lai sasniegtu tādu uzmanības loka kontroles stāvokli, kas vairs neliek cilvēkam „piespiesties”, lai to inducētu, atrodams portālā RigaBrain.
Arī amigdalā vērojamas atšķirības. Amigdala jeb mandeļveida ķermenis smadzenēs ir vecākā smadzeņu daļa, kas iesaistīta emociju kontrolē. Pieredzējušiem meditētājiem ir vērojama mazāka šī apvidus aktivitāte salīdzinājumā ar iesācējiem, reaģējot uz emocionālām skaņām, piemēram, bērna raudām. Nepieredzējušākie meditētāji reaģēja uz šīm skaņām, bet pieredzes bagātie – nē. Pieredzējušie meditētāji nereaģē arī uz ārējās vides trokšņiem un spēj kontrolēt situācijas, kur citiem cilvēkiem amigdala ir izteikti aktīvā stāvoklī.
Atvērtā novērojuma meditācija un tās ieguvumi
Kopējais efekts ir tāds, ka meditētājs ir spējīgs reaģēt uz visiem viņa apziņā nonākušajiem stimuliem, neiestrēgstot uz kādu konkrētu no tiem. Viņi spēj gan „paiet malā” un novērot šos stimulus, gan iesaistīties to uztveršanā pēc pašu gribas.
Skenējot meditētājus ar EEG palīdzību, tika novērots, ka šīs grupas pārstāvji spēj palielināt gamma viļņu svārstības savās smadzenēs, kas parasti ir diezgan vājas un grūti konstatējamas. Gamma viļņi ir ļoti nozīmīgi uzmanības un uztveres procesos, un tie palīdz arī informācijas pārneses un integrācijas procesos smadzenēs. Turklāt gamma viļņu izmaiņas tika konstatētas arī brīžos, kad mūki nemeditēja, parādot, ka meditācijās iegūtais efekts ir paliekošs.
Empātiskā meditācija un tās ieguvumi
Šis meditācijas veids iekļauj beznosacījumu empātijas un laipnības izjušanas treniņu attiecībā uz absolūti visām būtnēm. Šī meditācija paver ceļu uz pilnīgi altruistisku pasaules uztveri.
Šīs grupas mūki tika skenēti ar fMRI palīdzību. Pēc tūkstošiem stundu ilgas meditācijas prakses šie pieredzējušie meditētāji bija spējīgi paaugstināt empātiskās atbildes reakcijas attiecībā uz citu cilvēku sociālajiem signāliem. Smadzeņu apvidus, kas tiek dēvēts par „salu” jeb „insulu”, šiem meditētājiem ir plānāks, palīdzot viņiem daudz labāk nolasīt un uztvert citu cilvēku mentālos stāvokļus un emocijas.
Šie atklājumi neirozinātņu aprindās ir diezgan revolucionāri, jo pierāda, ka arī uzmanība var tikt trenēta un uzlabota, lai gan līdz šim tika uzskatīts, ka tā ir salīdzinoši statisks, fiksēts kognitīvais process.
Visi šie aspekti īsākā laika posmā tiek uzlaboti RigaBrain smadzeņu autotreniņu rezultātā. Šis autotreniņš palīdz sasniegt meditatīvu stāvokli ar speciālas datorprogrammas palīdzību.
Festivālu sezona ir uzņēmusi apgriezienus un, neskatoties uz ne visai iepriecinošiem laikapstākļiem, daudziem šī nedēļas nogale jūras krastā ir vasaras gaidītākais notikums,. Samsung Electronics Baltics apkopojis informāciju, kā mobilās ierīces tavu mīļoto festivālu brīvā dabā padarīs vēl baudāmāku pat tad, ja gadījušās kādas ķibeles – pazudis draugs, mājās aizmirsies lādētājs vai sliktākā gadījumā - nevari atrast savu telefonu.
"Labvakar, Liepāja", otrās festivāla dienas galvenais mākslinieks Mika iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu sirdis, latviešu valodā paziņojot, ka ir jauki atgriezties Latvijā. Mūziķis pēc uzstāšanās atzina, ka šis koncerts Latvijā ir vēl emocionālāks par iepriekšējo šovu Rīgā pirms 3 gadiem. Liepājas pludmales aizrauts, Mika brokastis ieturēja šorīt pašā jūras krastā.
60 % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.
Ainas Mucenieces vārdā nosauktais Viroterapijas fonds, pēc vēža pacientu ierosinājuma, aicina parakstīt atklātu pateicības vēstuli latviešu zinātniecei par viņas ieguldījumu medicīnā un radītā pretvēža medikamenta pieejamību.
Sākusies pieteikšanās “Young Lions” nacionālajai atlasei kategorijā “Film”, kurā aicināti piedalīties video un filmu nozares profesionāļi – izcilākā komanda iegūs Inbox.lv apmaksātu ceļazīmi uz Kannu Lauvām (Cannes Lions).
Piektdiena, 20. oktobris, ir īpaša diena Latvijas Televīzijas iemīļotajam bērnu raidījumam "Kas te? Es te!" - tas svinēs savu 10 gadu jubileju. Gatavojoties īpašajam notikumam, Latvijas Televīzija aicina savus mazos skatītājus sūtīt apsveikumus raidījumam un tā varoņiem. Darbi jāsūta uz Latvijas Televīziju, Zaķusalas krastmalā 33, Rīgā, pasta indekss - LV1050.
Iznākusi grāmata bērniem „Kur Rodas PIENS” – otrā grāmata izglītojošajā izdevumu sērijā „Kur Rodas”. Grāmata, izmantojot krāšņas ilustrācijas, vienkāršus un saprotamus tekstus, bērniem saistošā veidā parāda piena radīšanas ceļu – no pašiem pirmsākumiem līdz veikalu plauktiem. Svarīgākais ir bērniem attēlot, kā piens tiek apstrādāts mūsdienīgā ražotnē.