REALSPIEDZIVOJUMS.LV dāvina Ziemassvētku vecīša vizīti sagaidot Jauno 2025. gadu (2)
04:18Skaistuma noslēpumi sievietei. Kā tos noturēt jebkurā vecumā?
10:25Latvijā populārākās tiešsaistes kazino spēles (4)
09:22Vairāk kā 500 alus šķirnes vienkopus festivālā Latviabeerfest 2019 (2)
14:34Izsludina pieteikšanos “Young Lions” nacionālajai atlasei video un filmu nozares profesionāļiem (2)
Latvijas veselības politikā beidzot ticis sperts sen nepieciešams un vienlaikus drosmīgs solis. Cīņai ar vēzi jeb onkoloģiskām saslimšanām ir likumdevēju piešķirta prioritāte, nodrošinot tai līdzekļus valsts budžetā.
No vienas puses, gribas cerēt, ka tas ļaus pēc iespējas drīzākā nākotnē beidzot īstenot ieceri par "zaļajiem koridoriem" – ļaujot pacientam pēc ģimenes ārsta izmeklējuma vienas vai divu nedēļu laikā nokļūt pie onkologa slimības diagnosticēšanai un ārstēšanai. No otras puses, uzsākot šo programmu, kas paredzēta onkoloģisko slimību diagnostikas un ārstniecības pieejamības nodrošināšanai, mēs visi – ārsti, pacienti, valdība, sabiedrība – saskarsimies ar izmeklējamo cilvēku skaita strauju kāpumu. Jo tieši potenciālo pacientu skaita palielinājums ir viens no programmas galvenajiem uzdevumiem.
Lai panāktu iecerēto, sabiedrība ir vēl aktīvāk jāinformē par onkoloģisko slimību sākotnējām izpausmēm un iespējām tās konstatēt. Tāpat cilvēki ir jāiedrošina uzņemties savu atbildības daļu par personisko veselību – savlaicīgi vērsties pie ģimenes ārsta, lai apstiprinātu aizdomas un saņemtu norīkojumu pie speciālista – vai atklātu, ka bažām tomēr nav pamata. Šobrīd Latvijas veselības aprūpes sistēma, ģimenes ārsti un onkoloģijas speciālisti patlaban nav gatavoti krietni lielākām pacientu pieplūdumam, tomēr ceru, ka kopā spēsim šo situāciju atrisināt.
Rindas pie speciālistiem ir lielas. Ārpus galvaspilsētas reģiona vietām vispār vairs nav praktizējošu onkologu. Ģimenes ārsti ir tik noslogoti un, pieliekot klāt vēl papildu onkoloģisko profilakses pārbaužu veikšanu, ārsti tiks pārslogoti. Paldies jau par to, ka visos aizdomīgos gadījumos, izmeklējot vai uzklausot pacientu, ģimenes ārsti godprātīgi sūta pacientus pie speciālistiem.
Onkologi apzinās, ka mūs patlaban "liek mierā" liels skaits cilvēku, kuriem būtu nepieciešams veikt diagnostiku un sākt ārstēšanu. Viņi turpina dzīvot "laimīgā" neziņā par to, ka ķermenī jau veidojas audzējs. Līdzīgi kā ar sirdskaitēm un citām nopietnām saslimšanām, nereti pamatotas aizdomas un pat skaidri saredzami simptomi tiek noliegti, cerot, ka viss pāries pats no sevis.
Šoruden melanomas modrības akcijas laikā veiktās aptaujas kārtējo reizi apstiprināja jau zināmu praksi – vairums cilvēku izvairās pārbaudīt pat šādu, viņiem pašiem tik viegli konstatējamu veidojumu. Motivēti mēdz būt tikai tie, kam ar šo problēmu ir saskārušies tuvinieki, draugi.
Pacientiem savlaicīgi vēršoties pie ģimenes ārstiem, melanomu sākumstadijā – saņemot ārstu konsīlija slēdzienu! – var efektīvi ārstēt ar viroterapiju. Tajā pielieto valsts apmaksātu dabīgo medikamentu, kas nerada blaknes un ko pacienta organisms viegli panes. Diemžēl bieži vien cilvēki novilcina laiku, līdz melanoma sāk strauji augt vai pat asiņot, un tikai tad meklē palīdzību. Nereti – jau par vēlu.
Latvijas sabiedrībā ir jāstiprina pārliecība, ka onkoloģiskās slimības ir ārstējamas un izārstējamas – ja vien katrs no mums uzņemsies atbildību par savu un tuvinieku veselību, nevis cerēs, ka kaites pašas no sevis pāries.
Guna Proboka, onkoloģe – imunoloģe
Festivālu sezona ir uzņēmusi apgriezienus un, neskatoties uz ne visai iepriecinošiem laikapstākļiem, daudziem šī nedēļas nogale jūras krastā ir vasaras gaidītākais notikums,. Samsung Electronics Baltics apkopojis informāciju, kā mobilās ierīces tavu mīļoto festivālu brīvā dabā padarīs vēl baudāmāku pat tad, ja gadījušās kādas ķibeles – pazudis draugs, mājās aizmirsies lādētājs vai sliktākā gadījumā - nevari atrast savu telefonu.
"Labvakar, Liepāja", otrās festivāla dienas galvenais mākslinieks Mika iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu sirdis, latviešu valodā paziņojot, ka ir jauki atgriezties Latvijā. Mūziķis pēc uzstāšanās atzina, ka šis koncerts Latvijā ir vēl emocionālāks par iepriekšējo šovu Rīgā pirms 3 gadiem. Liepājas pludmales aizrauts, Mika brokastis ieturēja šorīt pašā jūras krastā.
EKSKLUZĪVS PIEDĀVĀJUMS! NEVILTOTS PRIEKS, KA LATVIJĀ IR SIRDSSILTI MĀKSLINIEKI, KURI IEGULDA SIRDI UN DVĒSELI LABDARĪBĀ LATVIEŠU TAUTAI.
60 % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.
Ainas Mucenieces vārdā nosauktais Viroterapijas fonds, pēc vēža pacientu ierosinājuma, aicina parakstīt atklātu pateicības vēstuli latviešu zinātniecei par viņas ieguldījumu medicīnā un radītā pretvēža medikamenta pieejamību.
Sākusies pieteikšanās “Young Lions” nacionālajai atlasei kategorijā “Film”, kurā aicināti piedalīties video un filmu nozares profesionāļi – izcilākā komanda iegūs Inbox.lv apmaksātu ceļazīmi uz Kannu Lauvām (Cannes Lions).
Piektdiena, 20. oktobris, ir īpaša diena Latvijas Televīzijas iemīļotajam bērnu raidījumam "Kas te? Es te!" - tas svinēs savu 10 gadu jubileju. Gatavojoties īpašajam notikumam, Latvijas Televīzija aicina savus mazos skatītājus sūtīt apsveikumus raidījumam un tā varoņiem. Darbi jāsūta uz Latvijas Televīziju, Zaķusalas krastmalā 33, Rīgā, pasta indekss - LV1050.
Iznākusi grāmata bērniem „Kur Rodas PIENS” – otrā grāmata izglītojošajā izdevumu sērijā „Kur Rodas”. Grāmata, izmantojot krāšņas ilustrācijas, vienkāršus un saprotamus tekstus, bērniem saistošā veidā parāda piena radīšanas ceļu – no pašiem pirmsākumiem līdz veikalu plauktiem. Svarīgākais ir bērniem attēlot, kā piens tiek apstrādāts mūsdienīgā ražotnē.