REALSPIEDZIVOJUMS.LV dāvina Ziemassvētku vecīša vizīti sagaidot Jauno 2025. gadu (2)
04:18Skaistuma noslēpumi sievietei. Kā tos noturēt jebkurā vecumā?
10:25Latvijā populārākās tiešsaistes kazino spēles (4)
09:22Vairāk kā 500 alus šķirnes vienkopus festivālā Latviabeerfest 2019 (2)
14:34Izsludina pieteikšanos “Young Lions” nacionālajai atlasei video un filmu nozares profesionāļiem (2)
Ceturtdien, 12. janvārī, Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) notika Ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu nodaļas sēde, kas veltīta viroterapijai pagātnē un mūsdienās. Eksperti skaidroja, ka interese par onkolītisko viroterapiju pašlaik sasniegusi jaunu uzplaukumu, jo pēdējā pusgadsimta centieni izārstēt vēzi ar ķīmiskas izcelsmes un biosintēzes ceļā iegūtām zālēm, kam raksturīgas daudzas veselībai bīstamas blaknes, nav devuši gaidīto rezultātu.
“Onkologi nereti grēko, apgalvojot, ka vēzi mūsdienās iespējams izārstēt pilnībā. Tā nav taisnība, šai cīņā zinātnieki piedalās joprojām, savukārt mūsdienās ir iespējams audzēju izplatību ierobežot un pagarināt dzīvildzi. Man savā ziņā arī sāp šī patiesība, jo tas attīsta tādu izteicienu kā “dzīvību glābjošas zāles” izplatību publiskajā telpā. Mūsdienās vēl nav radīts medikaments, kas pilnībā izārstētu ļaundabīgos audzējus un metastāzes,” LZA sēdē pauda profesore un onkoloģe Dace Baltiņa.
Savukārt akadēmiķis Jānis Stradiņš sacīja, ka šī bija viena no interesantākajām LZA sēdēm, kurā viņš dzirdēja pārliecinošus referātus no profesores Baltiņas un akadēmiķa Ivara Kalviņa: “Rigvir ir viens no Latvijas veiksmes stāstiem. Savulaik atļauts un reģistrēts, tagad patentēts ārzemēs. Tas izrādījies veiksmīgs pret melanomu, ievērojami palielinot dzīvildzi daudziem cilvēkiem. Es domāju, ka vērtīgi ir arī tas, ka medikamentam ir oponenti, taču jāatceras, ka statistika ir statistika, bet dzīve ir dzīve,” pauda akadēmiķis.
Zinātnieki skaidroja, ka onkolītiskā viroterapija ir vēža ārstēšana ar dzīviem vai ģenētiski modificētiem vīrusiem, kas selektīvi vairojas vēža šūnās. Lai arī šī īpašība dažādiem vīrusiem novērota jau teju simts gadu garumā, interese par viroterapiju pagājušā gadsimta otrajā pusē svārstījusies no pilnīga nolieguma līdz pastiprinātai interesei par terapijas būtību. Viroterapijas ceļu vairākkārt aizšķērsojuši citi būtiski atklājumi, piemēram, audzēju ķīmiskā kanceroģenēze, slimību iespējamā ārstēšana ar ķīmiskām vielām, AIDS uzliesmojums. Tā visa rezultātā pētījumi par onkotropiem un onkolītiskiem vīrusiem atkārtoti tika nobīdīti otrajā plānā.
Patlaban pasaulē ir reģistrēti trīs onkolītiskie vīrusi, bet paredzams, ka tuvākajā laikā apstiprinājumu saņems vēl četri medikamenti. Latvijā izstrādātais onkolītiskais medikamentsšai sarakstā ir pirmais un pagaidām vienīgais dzīvais, nepatogēnais un ģenētiski nemodificētais vīruss. To lieto jau kopš pagājušā gadsimta 60. gadu beigām un pieredze rāda, ka tas nerada pacienta veselībai bīstamas blaknes.
LZA korespondētājloceklis Vjačeslavs Kaščejevs pauda, ka bija vērtīgi no pirmavota uzklausīt stāstu par Rigvir, lielo darbu, kas paveikts, un par vēl lielāku darbu, kas vēl priekšā. “Ir svarīgi, nezaudējot integritāti, brīnišķīgo profesores Ainas Mucenieces atklājumu maksimāli vērst par labu cilvēcei, jo tas vairs nav stāsts par zinātniskiem rakstiem, bet gan cilvēku dzīvību,” pauda zinātnieks.
Savukārt akadēmiķis Kalviņš norādīja, ka, ņemot vērā pašreizējās zināšanas un apstiprināto par viroterapijas efektivitāti un bīstamo blakņu neesamību, neizmantot to melanomas ārstēšanā nozīmē ignorēt pacienta tiesības uz ilgāku un kvalitatīvāku dzīvi.
Festivālu sezona ir uzņēmusi apgriezienus un, neskatoties uz ne visai iepriecinošiem laikapstākļiem, daudziem šī nedēļas nogale jūras krastā ir vasaras gaidītākais notikums,. Samsung Electronics Baltics apkopojis informāciju, kā mobilās ierīces tavu mīļoto festivālu brīvā dabā padarīs vēl baudāmāku pat tad, ja gadījušās kādas ķibeles – pazudis draugs, mājās aizmirsies lādētājs vai sliktākā gadījumā - nevari atrast savu telefonu.
"Labvakar, Liepāja", otrās festivāla dienas galvenais mākslinieks Mika iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu sirdis, latviešu valodā paziņojot, ka ir jauki atgriezties Latvijā. Mūziķis pēc uzstāšanās atzina, ka šis koncerts Latvijā ir vēl emocionālāks par iepriekšējo šovu Rīgā pirms 3 gadiem. Liepājas pludmales aizrauts, Mika brokastis ieturēja šorīt pašā jūras krastā.
EKSKLUZĪVS PIEDĀVĀJUMS! NEVILTOTS PRIEKS, KA LATVIJĀ IR SIRDSSILTI MĀKSLINIEKI, KURI IEGULDA SIRDI UN DVĒSELI LABDARĪBĀ LATVIEŠU TAUTAI.
60 % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.
Ainas Mucenieces vārdā nosauktais Viroterapijas fonds, pēc vēža pacientu ierosinājuma, aicina parakstīt atklātu pateicības vēstuli latviešu zinātniecei par viņas ieguldījumu medicīnā un radītā pretvēža medikamenta pieejamību.
Sākusies pieteikšanās “Young Lions” nacionālajai atlasei kategorijā “Film”, kurā aicināti piedalīties video un filmu nozares profesionāļi – izcilākā komanda iegūs Inbox.lv apmaksātu ceļazīmi uz Kannu Lauvām (Cannes Lions).
Piektdiena, 20. oktobris, ir īpaša diena Latvijas Televīzijas iemīļotajam bērnu raidījumam "Kas te? Es te!" - tas svinēs savu 10 gadu jubileju. Gatavojoties īpašajam notikumam, Latvijas Televīzija aicina savus mazos skatītājus sūtīt apsveikumus raidījumam un tā varoņiem. Darbi jāsūta uz Latvijas Televīziju, Zaķusalas krastmalā 33, Rīgā, pasta indekss - LV1050.
Iznākusi grāmata bērniem „Kur Rodas PIENS” – otrā grāmata izglītojošajā izdevumu sērijā „Kur Rodas”. Grāmata, izmantojot krāšņas ilustrācijas, vienkāršus un saprotamus tekstus, bērniem saistošā veidā parāda piena radīšanas ceļu – no pašiem pirmsākumiem līdz veikalu plauktiem. Svarīgākais ir bērniem attēlot, kā piens tiek apstrādāts mūsdienīgā ražotnē.