Pētījums: 54% iedzīvotāju trūkst zināšanas par datu drošību (6)
08:34Digitālā aģente: jo labāk cilvēki sapratīs e-pakalpojumu priekšrocības, jo vairāk tos izmantos
22:40Divi ceļi, kā uzņēmumi var pieslēgties e-adresei
21:2152% Latvijas iedzīvotāju ir gatavi lietot e-adresi
16:06Pirmais Baltijā mobilais kases aparāts norēķiniem ar skaidru naudu un maksājumu kartēm
Digitālo pastkastīti jeb e-adresi saziņai ar valsti kopumā gatavi izmantot 52% Latvijas iedzīvotāju, liecina respondentu sniegtās atbildes Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) 2019. gadā veiktajā iedzīvotāju aptaujā.
Biežāk gatavību lietot e-adresi apliecina regulārie interneta lietotāji, 25 līdz 44 gadus vecie respondenti (69% un 68%), Rīgā dzīvojošie (58%), pašnodarbinātie (66%), vadītāji (67%), speciālisti (62%), ģimenēs ar bērniem dzīvojošie (64%) un cilvēki ar ienākumiem vismaz 600 EUR mēnesī (66%). Kā liecina aptaujas dati, salīdzinot ar 2018. un 2017. gadu, sarucis to iedzīvotāju īpatsvars, kuri nebūtu gatavi lietot e-adresi.
“Šādas atšķirības dažādās vecuma grupās saistītas ar dažādiem faktoriem,“ rezultātus komentē VARAM Publisko pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Gatis Ozols. “Jaunāki cilvēki ir atvērtāki digitālajām tehnoloģijām un gatavi izmēģināt jaunas lietas arī tad, ja nav visos sīkumos izpētījuši to darbības principus,” Kā norāda Gatis Ozols, VARAM veiktās aptaujas dati tiks rūpīgi analizēti, lai iedzīvotāju informēšanā par e-adresi un citiem valsts piedāvātajiem e-pakalpojumiem pievērstu uzmanību dažādu sabiedrības grupu vajadzībām.
Būtiskas ir atšķirības informētībai par e-adresi un gatavībai to lietot dažādās respondentu grupās. Pēc pētījuma rezultātiem, var secināt, ka vecāki cilvēki ir vairāk informēti par e-adresi, bet retāk norādījuši, ka būtu gatavi to izmantot. Piemēram, 34% jaunu cilvēku (25 līdz 34 gadi) ir informēti par e-adresi un 69% no viņiem būtu gatavi lietot e-adresi. Savukārt vecuma grupā no 65 līdz 74 gadiem par e-adresi ir dzirdējuši aptuveni puse jeb 49% respondentu, bet gatavību to lietot norāda mazāk kā trešdaļa (28%).